Calendar
<2021>

<08 december>
Cinema hall in Severoonezhsky social and leisure center, village Severoonezhsk
Novodvinsk, 7 Kosmonavtov st.
18:00
Producer
Grigory Kolomiytsev
Before the film, there will be meeting with director Grigory Kolomiytsev
Free entry
Zarya Cinema, House of Culture, Nyandoma
15:00
Producer
Stepan Burnashev and Dmitry Davydov
After the film, there will be meeting with actor Anatoly Struchkov.
Free entry
<09 december>
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #6
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
Producer
Stepan Burnashev and Dmitry Davydov
Before the film, there will be meeting with director Dmitry Davydov
13:30
Producer
Grigory Kolomiytsev
Before the film, there will be meeting with director Grigory Kolomiytsev.
15:45
Producer
Pavel Ganin
After the film, there will be meeting with director Pavel Ganin
18:30
Producer
Alexander Zeldovich
After the film, there will be meeting with cameraman Alexander Ilkhovsky
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #7
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
Producer
Aleksei Golovkov
After the film, there will be meeting with director Alexei Golovkov
12:05
Producer
Kirill Zaitsev
The film will be presented by director Kirill Zaitsev
13:15
Producer
Daria Binevskaya
After the film, there will be meeting with director Daria Binevskaya
16:00
Producer
Vladimir Nepevny
The film will be presented by director Vladimir Nepevny
Cinema complex "Rus", big hall
Arkhangelsk, 7 Timme st.
10:00
Producer
Zacharias Kunuk
After the film, there will be online meeting with director Zacharias Kuhnuk
11:10
11:55
Producer
Cláudio Jordão, David Rebordao
Short films session (2 films).
11:10
11:55
Producer
Hasan Serin
Short films session (2 films).
18:00
Producer
Nikolai Khomeriki
The 5th Arctic Countries Film Festival ARCTIC OPEN opening ceremony. The opening film: FREEZE DANCE
Cinema complex "Rus", small hall
Arkhangelsk, 7 Timme st.
10:00
11:40
Producer
Viktor Salimyanov
Short films session (3 films). The film THE GUNMAN will be presented by director Victor Salimyanov
10:00
11:40
Producer
Svetlana Belorussova
Short films session (3 films). The film COO COO will be presented by director Svetlana Belorussova
10:00
11:40
Producer
Nikolai Flotskiy
Short films session (3 films). The film WOV will be presented by director Nikolay Flotsky
13:15
13:55
Producer
Alexandra Shadrina
Short animated films session (2 films). The film THE WET SOCKS OF BERTA REYES will be presented by director Alexandra Shadrina
13:15
13:55
Producer
Sasha Svirsky
Short animated films session (2 films). The film VADIM ON THE WALK will be presented by director Alexander Svirsky
14:25
15:10
Producer
Sergey Malkin
Short films session (2 films). The film will be presented by director Sergei Malkin
14:25
15:10
Producer
Shokat Harjo
Short films session (2 films). The film EDDERKOPPEN will be presented by director Shokat Harjo
Arkhangelsk Regional Scientific Library named after N. A. Dobrolyubov
Arkhangelsk, 7 Timme st.
12:10
Producer
Ivan Zimin / producer Maksim Trapo
The film showing will be followed by the session with film producer Maxim Trapo, who is also ARCTIC OPEN jury member
14:30
Producer
Nikolai N. Viktorov
The film will be presented by director Nikolay N. Viktorov
Cinema halls of Tsum
Severodvinsk, 81 Lomonosova st.
19:00
Producer
Maxim Dashkin / starring Victoria Tolstoganova
Before the film, there will be meeting with director Maxim Dashkin.
Tickets at the cinema box office
Virtual Concert Hall of the Center for Culture and Social Events (CCASE)
Severodvinsk, 2 Boychuka st.
11:35
Producer
Владимир Марин
After the film, there will be meeting with director Vladimir Marin
Free entry
12:35
Producer
Inga Sharshova
The film will be presented by authors Inga and Alexey Sharshovy
Free entry
14:35
Producer
Nikita Popkov
Free entry
15:35
Producer
Anastasia Lomakina and Igor Zhdanov
The film will be presented by screenwriter Anastasia Lomakina.
Free entry
Druzba Cinema
Novodvinsk, 7 Kosmonavtov st.
19:00
Producer
Daria Binevskaya
After the film, there will be meeting with director Daria Binevskaya
Free entry
Cinema hall "Premier", House of Culture, village Konosha
18:00
20:00
Producer
Stepan Burnashev and Dmitry Davydov
After the film, there will be meeting with actor Anatoly Struchkov
Free entry
<10 december>
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #6
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
Producer
Vladimir Munkuev
After the film, there will be meeting with producer Irina Engelis.
13:30
Producer
Rinat Tashimov
After the film, there will be meeting with director Rinat Tashimov
16:00
Producer
Valdimar Jóhannsson
After the film, there will be online meeting with director Valdimar Johannson
19:00
Producer
Alexander Zeldovich
After the film, there will be meeting with cameramen Alexander Ilkhovsky
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #7
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
Producer
George Tombs
After the film, there will be online meeting with director
13:10
Producer
Anton Bogdanov
Session with actor Maxim Vitorgan and film director Anton Bogdanov.
15:30
Producer
Henry Mix
The film showing will be followed by the session with film studio manager Vladimir Zaitsev and co-director Vladimir Filippov
17:00
Producer
Suvi West
The film will be presented by director Suvi West
19:00
19:50
Producer
Alyona Oleynik
Short films session (2 films). The film SNOW will be presented by director Alena Oleinik
19:00
19:50
Producer
Nico Falcone Georgiadis
Short films session (2 films). After the film THE PROMENADE, there will be online meeting with director Niko Falcone Georgiadis
20:30
22:00
Producer
Alexander Gavrilov
Short films session (3 films). After the film ESCAPE, there will be online meeting with director Alexander Gavrilov
20:30
22:00
Producer
Hugo Le Gourrierec
Short films session (3 films).
20:30
22:00
Producer
Christian Arhoff
Short films session (3 films). After the film VICTOR ON THE MOON, there will be online meeting with director Christian Arhoff
Cinema complex "Rus", small hall
Arkhangelsk, 7 Timme st.
10:00
11:00
Producer
Ksenia Pchelintseva
Short films session (2 films). The film AVAKO will be presented by director Ksenia Pchelintseva
11:40
13:20
Producer
Roman Trofimov
Short films session (3 films). The film MY BROTHER ARTYOM will be presented by producer and screenwriter Alexandra Natarova
11:40
13:20
Producer
Cláudio Jordão, David Rebordao
Short films session (3 films).
11:40
13:20
Producer
Hasan Serin
Shorts films session (3 films).
13:40
14:50
Producer
Владимир Марин
Documentary films session (2 films). The film HOW TO TAME A BEAR will be presented by director Vladimir Marin
Arkhangelsk Regional Scientific Library named after N. A. Dobrolyubov
Arkhangelsk, 7 Timme st.
11:55
Producer
Alexander Bolotnikov
The film will be presented by director Alexander Bolotnikov
13:40
Producer
Alexander Ilyin
The film will be presented by director Alexander Ilyin
15:05
Producer
Yulia Vishnevetskaya
The film will be presented by director Yulia Vishnevetskaya and producer Evgenia Vengerova
The Northern Maritime Museum
Arkhangelsk, 80 Naberejnaya Severnoi Dviny
16:00
Producer
George Tombs
Фильм представит Чрезвычайный и Полномочный Посол Канады в Российской Федерации Элисон Леклер
19:15
Producer
Henry Mix
The film showing will be followed by the session with film studio manager Vladimir Zaitsev and co-director Vladimir Filippov
20:20
Producer
Vladimir Krivov
The film will be presented by director Vladimir Krivov
Lomonosov Palace of Culture
Arkhangelsk, 1 Nikitova st.
18:00
Producer
Anastasia Lomakina and Igor Zhdanov
The film will be presented by screenwriter Anastasia Lomakina
19:10
Producer
Viktor Salimyanov
Short films session (2 films). The film THE GUNMAN will be presented by director Victor Salimyanov
19:55
Producer
Svetlana Belorussova
Short films session (2 films). The film COO COO will be presented by director Svetlana Belorussova
VISIT CENTER "ARCTIC EMBASSY" NATIONAL PARK "RUSSIAN ARCTIC"
Arkhangelsk, 36 Naberejnaya Severnoi Dviny, 4 floor
19:20
Producer
Владимир Марин
After the film, there will be meeting with director Vladimir Marin
BOARDING HOUSE FOR THE ELDERLY AND DISABLED "CARE"
Arkhangelsk, Primorskiy area, village Isakogorka, house 105
14:00
Producer
Inga Sharshova
The film will be presented by authors Inga and Alexey Sharshov
Cinema halls of Tsum
Severodvinsk, 81 Lomonosova st.
19:00
Producer
Grigory Kolomiytsev
Before the film, there will be meeting with director Grigory Kolomiytsev.
Tickets at the cinema box office
Virtual Concert Hall of the Center for Culture and Social Events (CCASE)
Severodvinsk, 2 Boychuka st.
19:00
Producer
Aleksei Golovkov
Before the film, there will be meeting with director Alexey Golovkov.
Free entry
Druzba Cinema
Novodvinsk, 7 Kosmonavtov st.
19:00
Producer
Maxim Dashkin / starring Victoria Tolstoganova
The film will be presented by director Maxim Dashkin
Free entry
<11 december>
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #6
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
Producer
Valdimar Jóhannsson
After the film, there will be online meeting with director Valdimar Johannson
13:30
Producer
Pavel Ganin
After the film, there will be meeting with director Pavel Ganin
16:10
Producer
Rinat Tashimov
After the film, there will be meeting with director Rinat Tashimov
18:45
Producer
Bent Hamer
After the film, there will be online meeting with director Bent Hammer
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #7
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
Producer
Vybeke Bryld
After the film, there will be online meeting with director Vibeke Brild
12:15
Producer
Daria Binevskaya
After the film, there will be meeting with director Daria Binevskaya
14:00
Producer
Maxim Dashkin / starring Victoria Tolstoganova
The film will be followed by the session with VICTORIA TOLSTOGANOVA, film and stage actress, recipient of the Russian Government Prize in Culture, holder of multiple awards from Russian and international film festivals.
18:25
19:50
Producer
Nikita Popkov
Documentary films session (2 films). film THE GETWAY will be presented by director Nikita Popkov
20:25
Producer
Piotr Khiki, producer Sardana Savvina
Session with film producer Sardana Savvina, SakhaFilm company manager, promoter of Yakut cinema, and member of the ARCTIC OPEN jury.
Cafe Gallery "Stepanov"
Arkhangelsk, 32 Naberejnaya Severnoi Dviny
12:00
Producer
Yulia Vishnevetskaya
The film will be presented by director Yulia Vishnevetskaya and producer Evgenia Vengerova
14:00
Producer
Vladimir Krivov
The film will be presented by director Vladimir Krivov
15:30
Producer
Nikolai N. Viktorov
The film will be presented by director Nikolay N. Viktorov
17:10
Producer
Vladimir Nepevny
The film will be presented by director Vladimir Nepevny
18:25
Producer
Alyona Oleynik
Short films session (2 films). The film SNOW will be presented by director Alena Oleinik
19:30
Producer
Alexander Gavrilov
Short films session (2 films). The film ESCAPE will be presented by director Alexander Gavrilov
20:00
Producer
Nikolai Flotskiy
Short films session (2 films). The film will be presented by director Nikolay Flotsky
21:10
Producer
Shokat Harjo
Short films session (2 films).
21:55
Producer
Christian Arhoff
Short films session (2 films).
Arkhangelsk Regional Scientific Library named after N. A. Dobrolyubov
Arkhangelsk, 7 Timme st.
16:00
Producer
Rune Denstad Langlo
The showing of NORD will be followed by online session with Norwegian novelist and screenwriter ERLEND LOE. Moderator: Alexey Medvedev, professional independent translator, programmer for multiple film festivals, ARCTIC OPEN IFF international program curator, Message to Man IFF program director.
Intellectual Center - Scientific Library of SAFU, social platform "ARCTIC OPEN without barriers"
Arkhangelsk, 1 Smolniy Buyan st
13:50
Producer
Ksenia Pchelintseva
After the film, there will be meeting with director Ksenia Pchelintseva
14:50
Producer
Владимир Марин
After the film, there will be meeting with director Vladimir Marin
The Northern Maritime Museum
Arkhangelsk, 80 Naberejnaya Severnoi Dviny
16:00
Producer
Alexander Ilyin
The film will be presented by director Alexander Ilyin
17:15
Producer
Suvi West
The film will be presented by director Suvi West
Cinema halls of Tsum
Severodvinsk, 81 Lomonosova st.
17:00
Producer
Alexander Zeldovich
After the film, there will be meeting with director Alexander Zeldovich
Tickets at the cinema box office
Druzba Cinema
Novodvinsk, 7 Kosmonavtov st.
16:00
Producer
Roman Trofimov
Short films session (2 films).
Free entry
16:45
Producer
Ksenia Pchelintseva
Short films session (2 films).
Free entry
<12 december>
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #6
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
Producer
Stepan Burnashev and Dmitry Davydov
After the film, there will be meeting with actor Anatoly Struchkov.
13:30
Producer
Vladimir Munkuev
After the film, there will be meeting with producer Irina Engelis.
16:00
Producer
Grigory Kolomiytsev
Before the film, there will be meeting with director Grigory Kolomiytsev.
Mirazh Cinema in Shopping mall "Evropark", hall #7
Arkhangelsk, 17 Troitskiy av
10:15
11:00
Producer
Cláudio Jordão, David Rebordao
ARCTIC OPEN – CHILDREN: Showing of two short feature film
12:00
Producer
Daria Binevskaya
After the film, there will be meeting with director Daria Binevskaya
14:00
Producer
Anton Bogdanov
After the film, there will be meeting with director Anton Bogdanov
18:20
19:25
Producer
Alexandra Shadrina
Short films session (4 films)
18:20
19:25
Producer
Sasha Svirsky
Short films session (4 films)
18:20
19:25
Producer
Viktor Salimyanov
Short films session (4 films)
18:20
19:25
Producer
Alyona Oleynik
Short films session (4 films)
19:40
20:55
Producer
Svetlana Belorussova
Short films session (4 films)
19:40
20:55
Producer
Nikolai Flotskiy
Short films session (4 films)
19:40
20:55
Producer
Alexander Gavrilov
Short films session (4 films)
19:40
20:55
Producer
Nico Falcone Georgiadis
Short films session (4 films).
20:55
22:20
Producer
Sergey Malkin
Short films session (4 films)
20:55
22:20
Producer
Hugo Le Gourrierec
Short films session (4 films)
20:55
22:20
Producer
Christian Arhoff
Short films session (4 films)
20:55
22:20
Producer
Shokat Harjo
Short films session (4 films).
The Northern Maritime Museum
Arkhangelsk, 80 Naberejnaya Severnoi Dviny
14:00
Producer
Henry Mix
The film showing will be followed by the session with film studio manager Vladimir Zaitsev and co-director Vladimir Filippov
Arkhangelsk Drama Theater named after M.V. Lomonosov
Arkhangelsk, 1 Petrovsiy Park

Генеральные партнеры

Официальная площадка